Yacht > Články > Závody >

Se znakem červeného kruhu |Olympijské joly v Československu

01.04.2019 |
Závody, Plachetnice, Lodě, Historie

Letos tomu bude padesát pět let, co na mistrovství Československa naposledy startovala lodní třída Olympijská jola. V první části jsme si připomněli, jaký význam měla tato třída pro rozvoj jachtingu v tehdejším Československu.

Další mistrovství sice vedla ke zvýšení výkonnosti a taktické vyzrálosti a rozšířila domácí špičku, nicméně dva ročníky mezinárodních závodů v Brně ukázaly, že českoslovenští o-jolaři stále zaostávají za evropskou špičkou. Spuštění železné opony odstup ještě zvýšilo, jak bylo vidět na mistrovství Evropy, jež se v roce 1955 konalo v sousedním Rakousku, kde bylo československému reprezentantovi milostivě dovoleno startovat.

Mezinárodní závody

Na konci čtyřicátých let došlo k prvnímu mezinárodnímu vystoupení československých o-jolařů, napřed ale na domácí vodě. V červnu 1948 se v Brně uskutečnil první mezinárodní závod O-jol za účasti jugoslávského závodníka Anteho Mitroviče (na zapůjčené O 5 WIKING) a Poláků Boleslawa Knasieckiho (O 53 DANA) a Mieczyslawa Kusnerza (O 28 LÍBA), pražské špičky a brněnských o-jolařů. Burda suverénně zvítězil (pořadí v rozjížďkách 1, 1, 1), druhý byl Pavlousek (2, 2, 2), třetí Lancinger (3, 3, 3), dále Ulrych (4, 4, 4), Mitrovič (6, 5, 5), Sobek (5, 6, 6) a Kusnerz. První rozjížďka se jela na olympijské trati s karuselem o délce 6 km, druhá měřila 12 km a odjela se, přestože na začátku lilo. Pro Burdu znamenalo vítězství kvalifikaci na londýnskou olympiádu, komunistické úřady mu však znemožnily výjezd...

Více se o historii českého jachtingu dočtete v dubnovém čísle časopisu Yacht

Text: František Novotný

Foto: archiv Ctibora Burdy (poskytl Jan Šilhavý) a archiv autoraPřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht, WINE & Degustation, Exclusive, Caravan.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI