Yacht > Články > Lodě > Motorové lodě >

REVOLUCE V REKREAČNÍM JACHTINGU? |JEANNEAU SUN ODYSSEY 410

03.05.2019 |
Motorové lodě, Testy, Lodě
Testy

 Po modelu Sun Odyssey 490 (YACHT 5/2018) je tady mladší bratr této nové koncepce. Trup charakterizuje negativní tvar přídě (trup je nejdelší na vodorysce), pozitivní tvar paluby, jenž se směrem k přídi svažuje k vodorysce, kolmá záď a v poslední době oblíbená ostrá hrana, která ale u tohoto modelu vede od zádě prakticky až k přídi. Toto řešení umožňuje maximální využití vnitřního objemu a zvyšuje stabilitu lodě. Otázkou je, zda je to hezké a zda má být bok lodě kolmý k hladině a rovný v tak velké ploše.

 Další revoluční řešení "opsané" z většího modelu najdeme na palubě. Je to průchod okolo kormidelních kol směrem dopředu. Díky tomuto průchodu má kormidelník lepší přístup k vinšnám, a je tak možné snáze loď ovládat v malé posádce. Pohodlnější je díky tomu i vstup na přední palubu od kormidla. Cena za to je ale na takto malé lodi podle mého názoru příliš vysoká. Pokud si totiž za kormidlem chcete sednout, jde to jen čelem ke směru jízdy s omezeným výhledem na příď. Je ale pravda, že řadě kapitánů to vadit nebude a ocení jiné přednosti Sun Odyssey 410.

 Takeláž je také poplatná posledním trendům, tedy ráhno nízko na stěžni směřující dozadu vzhůru. Testovaná loď byla vybavena standardní takeláží, možné je ale objednat i hlavní plachtu s rolováním do stěžně nebo celospírovou s triradiálním střihem. Netradičně je zde řešeno vedení a seřizování otěží geny. Kdo jezdil na menších sportovních lodích, bude se cítit jako doma, kdo se systémem volného průvlaku nemá zkušenosti, nechá oko ve střední poloze. Toto řešení je určitě lehčí a levnější než klasická kolejnice s jezdcem. Navíc umožňuje lepší seřízení trysky mezi genou a hlavní plachtou.

Více informací o JEANNEAU SUN ODYSSEY 410 se dočtete v aktuálním květnovém vydání časopisu Yacht.

Text: Daniel Guryča

Foto: Daniel Guryča a Jeanneau


Aktuální číslo

Předplatné

Katalog lodí


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht, WINE & Degustation, Exclusive, Caravan.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI