Se znakem červeného kruhu |Olympijské joly v Československu

04.03.2019 |
Historie

Letos tomu bude padesát pět let, co na mistrovství Československa naposledy startovala lodní třída Olympijská jola. Pravda, byly to hlavně Piráty, jež se na počátku padesátých let minulého století valnou měrou zasloužily o masové rozšíření československého jachtingu, o vznik jachetních oddílů na každé větší vodě, ale teprve až poté, co se v lodním parku objevila O-jola, složil nový jachetní oddíl zkoušku dospělosti.

Svou prestiží olympijské třídy k sobě tato elegantní plachetnice lákala nejambicióznější jachtaře a svou taktickou náročností vychovala skvělé závodníky, z nichž se později rekrutovala první generace československých finnařů, v čele s olympionikem a dvojnásobným vítězem Nebelpokalu Miroslavem Vejvodou.

Olympijský původ

Uspořádáním olympijských her v roce 1936 byl pověřen Berlín a jachtařská regata se konala v Kielu. Pro tuto příležitost navrhl německý lodní architekt Helmuth Stauch nový jednoposádkový monotyp, který dostal název Olympijská jola a na plachtu červený kruh jako znak lodní třídy. Jednalo se o otevřenou ploutvovou plachetnici o délce 5 m s dřevěným, poloskořepinovým trupem a oplachtěním kat. Trup se stavěl na pomocných žebrech, která se po dokončení oplaňkování postupně vyjímala a nahrazovala dubovými ohýbanými žebry, k nimž se plaňky nýtovaly měděnými nýty. Jednalo se o poměrně náročnou stavbu, kterou zvládl jen profesionální loďař nebo výjimečně zdatný a obratný amatér. Konstrukce O-joly, jak se nová loď zkráceně označovala, navazovala na dlouhou tradici německých jezerních závodních plachetnic, tzv. rennjollen, měla však vzhledem k délce podstatně širší trup a na rozdíl od starších jol byla jednoposádková.
Českoslovenští jachtaři se zúčastnili olympiád...

Více o historii Československého jachtingu se dozvíte v březnovém čísle časopisu Yacht.

Text František Novotný 

Foto archiv autora, archiv ČYK Praha a archiv Křenkovy rodiny

Zveřejněno v Yachtu 3/2019


Aktuální číslo

Předplatné

Katalog lodí


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht, WINE & Degustation, Exclusive, Caravan.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI