Yacht > Články > Aktuality >

ANKETA |JACHTAŘ ROKU 2023

04.12.2023 |
Aktuality

Stejně jako v loňském roce se absolutní vítězkou ankety Jachtař roku 2023 a zároveň suverénní vítězkou kategorie juniorek stala Kristýna Piňosová z RODOP iQFoil Teamu.

Úspěch RODOP iQFoil Teamu podtrhl jeho kouč Milan Hájek, který se stal podruhé za sebou Trenérem roku, a také David Drda, který vyhrál kategorii juniorů. Ocenění za mimořádný přínos českému jachtingu se Výkonný výbor Českého svazu jachtingu rozhodl udělit Martinovi Kulíkovi, majiteli společnosti RODOP, který jachting dlouhodobě podporuje, a to nejen naše reprezentanty, ale podílí se rovněž na realizaci České jachtařské ligy. Sám také závodí většinou na námořních jachtách či kýlových lodích.

Anketu Jachtař roku vyhlašuje Český svaz jachtingu již od roku 1987. Nejúspěšnější sportovce mohou nominovat kluby i jednotlivci. Vyhlášení ankety Jachtař roku 2023 se konalo v sobotu 25. listopadu v Brně a hlasovalo přes čtyři sta členů ČSJ.

Na celkovém druhém místě za Kristýnou Piňosovou z TJ Rapid Brno skončil teprve třínáctiletý závodník třídy Optimist Jiří Tomeš z JK Česká Lípa a třetí místo obsadil veterán a nejaktivnější dospělý jachtař Martin Pospíšil z Jachtklubu Brno.

Kategorii mužů ovládli závodníci z Jacht klubu Brno. Vyhrál o pouhých šest bodů Viktor Teplý před svým bratrem Ondřejem Teplým. Oba závodí v olympijské třídě ILCA 7 a oba se snaží o kvalifikaci na OH 2024 v Paříži. Oba mají rodinu, ale díky toleranci a podpoře manželek olympijskou přípravu stále zvládají na jedničku. Na třetím místě skončil Martin Pospíšil, který vede žebříček ČSJ dospělých. Závodí v mnoha lodních třídách, v sezoně 2023 odjel čtyřiačtyřicet závodů, z toho jedenáct vyhrál.

Mezi ženami zvítězila stejně jako vloni Alessia Palanti z YC CERE, která se narodila a žije v Itálii. Nyní trénuje na Sardinii. Od roku 2021 závodí na olympijské třídě ILCA 6. Jejím největším letošním úspěchem je osmé místo na juniorském MS do 21 let. Druhá byla také stejně jako vloni windsurfařka Barbora Švíková, také z YCCERE, a třetí Klára Himmelová z YC Nechranice, která závodí na olympijské třídě ILCA 6.

Mezi juniory zvítězil windsurfař David Drdaz TJ Delfín Jablonec, na druhém místě skončili Lukáš Kraus a Ondřej Baštář (Jachtklub Česká Lípa / Lokomotiva Plzeň), kteří závodí na 29eru.Třetí místo obsadil teprve třínáctiletý závodník třídy Optimist Jiří Tomeš z JK Česká Lípa. Mezi juniorkami za vítěznou Jachtařkou roku Kristýnou Piňosovou skončila na druhém místě Linda Dokoupilová z Jachtklubu Brno, závodnice tříd ILCA 4/6, a třetí místo získaly sestry Monika a Kristýna Křenkovy z YC Lodní Sporty Brno, které letos vybojovaly titul mistryň Evropy i vicemistryň světa ve třídě RS Feva.

Soutěž týmů ovládl JACHTKLUB BRNO vedený Martinem Pospíšilem a složený z členů Jachtklubu Brno (Martin Pospíšil, Tomáš Hlavsa, Jan Hykrda, Tomáš Karas, Petr Sokol, Ivo Diviš, Šimon Mareček, Antonín Podzimek, David Hakl, Petr Kokeš). Druhé místo získal HEBE SAILING TEAM z Českého Yacht Klubu ve složení Zdeněk Jakoubek, Zdeněk Sünderhauf, Martin Trčka, Tomáš Musil, Pavel Bobek, David Kovařík, Petr Stejskal, Marek Filinger, Petr Solař, Matěj Jurečka, Tomáš Peterka a Libor Hošek. A třetí skončil TŘI SESTRY SAILING TEAM ve složení Tomáš Magor Doležal, Milan Hájek, Adam Skin Plhoň, Stanislav Chudoba, Jan Kittler, Pavel Rozsypal, Jakub Balada, Viktor Sadílek, Jakub Jírovec a Tereza Kramolišová.

Akcí roku se stala Regata 130 let jachtingu –Czech Junior Nationals, která se konala na Lipně od 29. 8. do 3. 9. 2023. Pořádajícími kluby byly JK Černá v Pošumaví, YC Jestřábí, YC Lískovec, YC Kovářov a JK Jenišov.