Benteau Figaro 3 |Třetí generace již na foilech

06.10.2017 |
YACHT, Lodě, Plachetnice

Závodní plachetnice Figaro už léta patří mezi nejprestižnější třídy mezi sólovými jachtaři. Závodí na ní i Milan Koláček. A značka Beneteau přišla již se třetí generací této lodě, která je nově opatřena foily. Druhou generaci navrhl Marc Lombard a v roce 2003 nahradila lodě navržené designéry Groupe Finot v roce 1989. Figaro 3 vychází z programu Marca Vailliera z dílny VPLP. Loď je o 36 cm kratší, o 150 kg lehčí a má o 35 cm větší ponor než dnešní Figaro 2. Hmotnost balastu na kýlu je shodně 1 100 kg, stejně jako vodní balast 2x 220 l. I když má Figaro 3 nižší stěžeň, poskytne
o 2 m2 větší plochu základního oplachtění. Navíc asymetrický spinakr má plochu větší o 20 m2. Stejně jako na lodích IMOCA je stěžeň posunut dozadu přibližně doprostřed lodě. Foily jsou nad vodoryskou, takže ani v případě jejich uražení trup nebude poškozen. Foily zde nemají loď zvednout z vody, ale zvýšit vztlak v závětří, čímž se zvýší stabilita, a tím i výkon. Nyní probíhají první testy na vodě, redakce YACHTU bude loď testovat v říjnu. V roce 2019 bude pro nejdůležitější závod třídy La Solitaire du Figaro připraveno padesát nových lodí Figaro 3. Více na www.bemexboot.cz.

Zveřejněno v Yachtu 10/17.


Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht, WINE & Degustation, Exclusive, Caravan.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI