Yacht > Články > Lodě > Plachetnice >

Slapský pohár

23.10.2014 | Autor: Daniel Guryča a Eva Skořepová
Plachetnice

Letošní ročník Slapského poháru byl rozdělen do dvou hlavních kategorií – fun a race, a zároveň do všemožných podkategorií a handicapů, takže se udělovalo ještě více cen než v minulých letech. O zábavu bylo postaráno a nálada byla výborná. Časopis YACHT byl i letos partnerem celého Slapského poháru a zejména Truc regaty a Slapseidonu.

Slapseidon
Slapský pohár pokračoval v srpnu 23. 8. v kategorii fun Slapseidonem, který pořádala Hanka Kohoutová a její zkušený tým z Colins yacht clubu. Na startu se sešlo 31 lodí,  které za pěkného počasí a větru 2–4 m/s absolvovaly  celkem čtyři rozjížďky, ale první byla pouze zkušební, protože bójka z Nové Živohošti splula až na Starou Živohošť. V dalších rozjížďkách sváděly mnohé lodě těsné souboje, protože letos je pořadí jednotlivých divizí poměrně vyrovnané. Celkovým vítězem se stal T -boat TY VADO Jiřího Kvasničky. Po vyhlášení výsledků zahrála kapela Diamond's Rust. Povedený večírek skončil až k ránu na baru hotelu Atlantida.

Truc regata
Letošní Truc regata, která se konala v sobotu 30. 8. na Ždáni v areálu Modré loděnice, byla ve znamení rozmanitého počasí a tradičně příjemné atmosféry. Díky své historii i současnosti přitahuje nejen jachtaře, ale také sponzory, a tak není nouze o mnoho hodnotných cen pro všechny kategorie. Na vodě tentokrát díky relativně příznivému větru svádělo 69 lodí tuhé souboje jak na předních pozicích, tak hluboko v poli závodníků. Každý zkrátka najde svého soupeře. Během relativně krátkého závodu se vystřídaly snad všechny druhy počasí. Startovalo se za slunce, ale druhá polovina již probíhala za prudkého deště, aby na dojezd většiny lodí do cíle zase začalo krásně svítit slunce. Nejrychlejší byla loď USYS Stanislava Šnajberga, na 2. místě dojelo TY VADO Jiřího Kvasničky před MARBEM Marka Obermajera. Kategorii Skippi vyhrála loď JUPÍ IV Jiřího Altmana před BLUE RENTEM Nikoly Guryči.

Regata Laguna
Regata Laguna je oblíbený závod pro svou dobrou organizaci a lepší větrné podmínky začátkem září. Letos se v sobotu 6. 9. vydalo na trať ze Ždáně na Oboz 53 lodí, ale dobrý vítr vydržel jenom ke Kobylníkům. Druhá část dopřála některým závodníkům i koupání ve slabém větru různých směrů. V časovém limitu doplula do cíle jen část lodí, a proto pořadí dalších bylo určeno na trati. K večeru přišla mírná přeháňka, ale to již všichni seděli v kruhové restauraci na Oboze, kde ochotný personál servíroval vepřové koleno, kýtu a pivo. Nejrychlejší byla opět loď USYS Stanisla-va Šnajberga.

Modrá stuha Slap
Tento závod uspořádal Jachetní klub Královská  v sobotu 13. 9.  Na dálkovou plavbu odstartovalo za slabého větru 10 lodí. Nejrychlejší a držitelkou modré stuhy se stala pro změnu loď USYS.

Poslední vítr
Tato fun regata odstartovala v sobotu 20. 9. z mariny Atlantida na Staré Živohošti. Za pěkného slunečného počasí a slabého větru závodilo 52 lodí na trati mezi dvěma bójemi u toboganu na Nové Živohošti a u Živohošťského mostu. Poslední fun závod přitáhl hodně lodí, pod vedením zkušeného Vlasty Faktora se dobře umístil nový Melges 24 SUBARU SEDLČANY, také Aleš Hrdina oprášil svůj First 8. Odpoledne přišel pořádný liják, který promočil některé posádky a umyl všechny lodě. Pro vyhlášení výsledků a následující „tanec a mazec“ poskytl prostorný sál hotel Atlantida. Pořadatelům Tomášovi a Blance z Kotvy Praha se podařilo pěkné zakončení sezony včetně karnevalu masek a diplomů pro všechny posádky.

Královská regata
Závěrečným závodem části race byla v sobotu 27. 9. Královská regata na Měříně. Babí léto dopřálo po rozpuštění ranních mlh dostatek slunce a dopoledne slabý vítr. Trať byla přesunuta mezi Ždáň a Rabyni, kde foukal poměrně rovnoměrný vítr 2–4 m/s. Odjely se čtyři dynamické rozjížďky na karuselové trati s dolní průjezdnou bránou, kterou tvořily dvě bójky a zabránily tvoření skrumáží. Po skončení závodu se posedělo s kytarou, grilovaným masem a pivem. V neděli některé lodě pokračovaly v plavbě po Vltavě do Prahy na Vytrvalostní závod, který proběhne v sobotu 4. 10. v ČYKu pod Vyšehradem.

Celkové výsledky Slapského poháru budou již tradičně vyhlášeny na Jachtařském záseku, který proběhne v sobotu 1. 11. v PM clubu v Praze.