Ohlédnutí za yachting festivalem |v Cannes

04.10.2018 |
Aktuality

Jaká vlastně letošní výstava lodí v Cannes byla? Impozantní, rekordní, únavná, zábavná... Každý ji mohl určitě vnímat jinak a u každého návštěvníka i vystavovatele převážil trošku jiný dojem.

Jisté však je, že pořadatelé dělají pro její úspěch hodně a stejně to vnímá i řada vystavovatelů. Velké loděnice se snaží představit kompletní portfolio a právě sem směřují uvedení těch nejdůležitějších premiér. Investice do expozic i výstavních ploch musí dosahovat astronomických hodnot, nicméně pokud by se tyto investice nevracely, těžko by to opakovaně kdokoliv dělal. Určitě tak jde o největší evropskou výstavu "na vodě", která má ambice dále růst, přestože prostor v Cannes je na vodě i na břehu značně limitovaný.

Na tiskové konferenci o tom informovala osobně ředitelka výstavy Sylvie Ernoult: "Yachting Festival v Cannes je vlastně první událostí nadcházející sezony. Pro příští rok jsme se rozhodli o další navýšení kapacity a uspořádání, které bude pro všechny přínosem. Plachetnicím, jež zde mají sedmnáctiprocentní zastoupení, otevřeme nové a důstojnější prostory v přístavu Canto na protější straně zálivu, kde jsou dnes pouze použité lodě. Zajistíme dobré spojení tak, aby Yachting Festival neztratil nic ze své současné atraktivity."

Takováto změna je opravdu odvážným krokem, ale vzhledem k tomu, jak pečlivě jsou organizátoři na tento posun připraveni již nyní, dovedu si představit, že to bude přínosem. "Cesta do Porto Canto trvá 30 minut pěšky, autobusem podle dopravy okolo 15 minut a osobní lodě tam budou nejrychleji a zvládnou to za 8 minut," uvedla Sylvie Ernoult. Tak držíme palce.

Pojďme ale z budoucnosti do jen nedávné minulosti. V Cannes se představilo 542 vystavovatelů a 40 % z nich byli přímo výrobci lodí nebo distributoři. Celkem se na ploše přístavu ukázalo 638 lodí. 219 bylo poprvé představeno v Cannes a 122 lodí tady mělo světovou premiéru. Ohromující je i číslo 150. Tolik tu totiž bylo lodí delších než 20 metrů!

A jak jsou na tom vícetrupé lodě, převážně katamarany? Těch zde bylo 46, z toho 13 jich bylo výlučně motorových. Až budeme v redakci plánovat cesty na září, Yachting Festival Cannes na programu chybět nebude, přestože poněkud přehnaná a nelogická bezpečnostní opatření vstup na výstavu mezi 10. a 11. hodinou dopoledne pěkně znepříjemní.

Text a foto Daniel Guryča


Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht, WINE & Degustation, Exclusive, Caravan.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI